FacebookMySpace TwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It

Odvetvie vzdelávania dnes čelí výzvam, ktoré doteraz nepoznalo. Mobilné aplikácie, online kurzy a virtuálna realita sa stali súčasťou každodenného života a prinášajú revolúciu vo vzdelávaní. S rozvojom internetu získavame každý deň čoraz viac informácií. Niektoré médiá dokonca tvrdia, že moderný človek dokáže byť pozorný len 8 sekúnd - dokonca menej ako zlatá rybka. Samozrejme, nie je to až také zlé. Je takmer nemožné zmerať priemernú pozornosť, pretože závisí od mnohých subjektívnych faktorov. Niektoré čísla však stále dokazujú, ako sa naše správanie pod vplyvom technológií zmenilo.

V štúdii z roku 2019 sa zistilo, že 95 % žiakov a študentov v USA si berie telefón so sebou na vyučovanie a 92 % ich používa na komunikáciu s priateľmi počas štúdia. Dá sa predpokladať, že v roku 2022 sa tieto čísla celosvetovo len zvýšia. Spolu s nimi narastá napätie v diskusii medzi zástancami technológií a tými, ktorí argumentujú v prospech zákazu používania telefónov pri učení. Hoci obe strany majú svoje argumenty, jedno je isté: smartfóny a ďalšie technológie sa stali súčasťou našich životov, takže logickým krokom vzdelávacieho systému by bolo pochopiť, ako ich využiť.

Okrem mobilných aplikácií, platforiem EdTech a zariadení na diaľkové ovládanie existujú dve technológie, na ktoré sa oplatí zamerať, keď hovoríme o vzdelávaní. Ide o virtuálnu a rozšírenú realitu. Práve tieto technológie budú formovať najnovší systém vzdelávania.

Virtuálna realita môže pomôcť učiteľom a študentom

- lepšie absorbovať komplexné informácie a osvojiť si nové zručnosti;

- spracovať množstvo informácií a prezentovať ich interaktívnym spôsobom;

- demonštrovať a aplikovať teóriu ešte počas vyučovania;

- pochopiť, ako tieto poznatky využiť v praxi;

- povzbudiť študentov k učeniu.

Virtuálna realita je populárna nielen medzi pedagógmi, ale priťahuje aj značné investície. V štúdii spoločnosti Perkins Coie z roku 2018 sa sektor vzdelávania umiestnil v tomto ukazovateli na druhom mieste. Virtuálnu realitu vo vzdelávaní podporujú nadácie aj komunity.

Pozrime sa na stratégie implementácie VR vo vzdelávaní, zistime, prečo sa oplatí investovať, a zamyslime sa nad výhodami, ktoré tieto technológie prinášajú vzdelávaniu.

Virtuálna realita v triede: výhody pre každého 

Virtuálna realita nemení nič na tom, že vyučovanie je výsadou učiteľov. Technológie môžu len dopĺňať učenie, ale zďaleka nie úplne nahradiť učiteľa. Poskytuje však mnoho nástrojov na predvádzanie 3D prezentácií, podporu vzdialených účastníkov školenia, používanie interaktívnych tabúľ, praktické školenie atď.

Pútavé učenie.

Vďaka virtuálnej realite môžu študenti navštíviť akékoľvek miesto bez toho, aby museli opustiť triedu alebo svoj domov. Nejde len o turistické návštevy Paríža alebo Londýna, ale aj o hlbiny oceánov, vesmír a dokonca aj o stavbu atómov. Pamätáte si na epizódu "Anatomy Park", kde Rick zmenší Mortyho a pošle ho cestovať do svojho tela? Teraz môžete takýto zážitok prežiť vďaka technológii Anatomyou VR 2.0, ktorá, samozrejme, nezmenší žiadneho zo študentov, ale ukáže, ako vyzerajú a fungujú naše orgány. Rovnako fascinujúcu technológiu ponúka spoločnosť Unimersiv, ktorá vyvinula virtuálnu prehliadku ľudského mozgu.

Virtuálna realita ponúka vzdelávacím inštitúciám a EdTech spoločnostiam mnoho príležitostí. Pomáha znovu naštartovať proces učenia a obnoviť záujem študentov. Najdôležitejšie však je, že jeho výhody môže pocítiť každý, od školákov až po lekárov.