FacebookMySpace TwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It

Rozšírená realita sa na prvý pohľad nezdá byť taká vzrušujúca ako virtuálna realita, ale napriek tomu môže priniesť do každodenného života mnoho pozitívnych aspektov. Jeho potenciál je obrovský, pretože nám umožňuje preniesť prvky virtuálnej reality do skutočného sveta a doplniť tak to, čo vidíme, počujeme a cítime. Rozšírená realita je rozšírenie fyzického sveta o digitálne údaje, ktoré poskytujú počítačové zariadenia (smartfóny, tablety a okuliare AR) v reálnom čase.

Jednoducho povedané, na rozdiel od VR (virtuálnej reality), ktorá zahŕňa úplné ponorenie do virtuálneho prostredia, AR využíva naše prostredie a iba naň navrstvuje určité množstvo virtuálnych údajov, ako sú grafika, zvuky a zmyslové reakcie. Vďaka harmonickej koexistencii virtuálneho a reálneho sveta môžu používatelia rozšírenej reality zažiť úplne nový a vylepšený svet, v ktorom sa virtuálne informácie používajú ako ďalší užitočný nástroj na pomoc pri každodenných činnostiach.

Aplikácie, ktoré využívajú rozšírenú realitu, môžu byť také jednoduché, ako je napríklad rýchla textová správa, alebo také komplexné, ako sú pokyny pre zložitý chirurgický zákrok. Môžu zdôrazniť určité body, zlepšiť pochopenie rôznych vecí alebo poskytnúť dostupné a okamžité údaje.

Aké typy rozšírenej reality existujú?

Na vytvorenie rozšírenej reality sa používa niekoľko rôznych technológií. Pozrime sa na ne.

Rozšírená realita založená na značkách. Niekedy sa označuje aj ako rozpoznávanie obrazu. Tento typ technológie využíva kamery a špeciálnu pasívnu vizuálnu značku, napríklad kód QR (Quick Response Code), ktorý zobrazí daný výsledok až po jeho načítaní snímačom. To umožňuje rozlišovať medzi objektmi virtuálneho a reálneho sveta.

Rozšírená realita bez značiek. Niekedy sa označuje aj ako súradnicovo-centrické alebo GPS-centrické. Na získanie údajov o vašej polohe môže použiť údaje z globálneho systému určovania polohy (GPS-Global Positioning System), digitálneho kompasu, snímača rýchlosti alebo akcelerátora, ktorými je vaše zariadenie vybavené. Vzhľadom na masové rozšírenie moderných smartfónov a tabletov je tento systém v súčasnosti najbežnejší. Najčastejšie sa používa na označenie smeru, nájdenie správneho miesta, napríklad kaviarne alebo kancelárie, alebo v aplikáciách založených na určovaní polohy.

Projekcia rozšírenej reality. Táto metóda funguje na základe premietania svetelných projekcií na roviny materiálu. Špeciálne navrhnuté aplikácie uľahčujú interakciu medzi osobou a projekciou prostredníctvom detekcie okamihov, keď sa osoba dotkne premietaného svetla. To sa dosiahne porovnaním očakávanej projekcie s projekciou, ktorá sa zmení v dôsledku určitých prekážok, napríklad dotyku ruky. Ďalšou zaujímavou metódou je použitie plazmovej technológie, ktorá dokáže vytvoriť trojrozmerné projekcie v priestore.

Rozšírená realita založená na VIO. Vizuálna inerciálna odometria (VIO) je technológia, ktorá pomáha sledovať polohu a orientáciu v priestore pomocou senzorov a kamery. Umožňuje vytvárať presný 3D model priestoru okolo zariadenia, aktualizovať ho v reálnom čase, určovať v ňom polohu, prenášať tieto údaje do všetkých aplikácií a navrstvovať na ne ďalšie vrstvy. Možnosti tejto technológie sú prakticky jedinečné: je možné merať vzdialenosti, vkladať do interiéru rôzne predmety a komunikovať s nimi. VIO je najsľubnejšou technológiou v oblasti rozšírenej reality, ktorú v súčasnosti využívajú giganti ako Google vo svojom projekte Tango a Apple v ARKite.

V akých oblastiach sa používa AR?

Možnosti využitia technológií rozšírenej reality sú takmer neobmedzené a dajú sa uplatniť takmer v každom aspekte nášho života. Kvalitatívne zmenia spôsob, akým komunikujeme, využívame informácie a podnikáme. Tu je niekoľko príkladov ich použitia v reálnom živote.

Vzdelanie. Aplikácia Expedície Google môže zvýšiť interaktivitu učenia tým, že ponúka prehliadky, počas ktorých mladí bádatelia skúmajú objekty, zatiaľ čo ich učiteľ sprevádza príbehom.

Medicína. Spoločnosť Vipaar navrhla riešenie, ktoré kombinuje telemedicínu a rozšírenú realitu. Pomocou okuliarov Google Glass a aplikácie Vipaar môžu chirurgovia pomáhať svojim kolegom na diaľku premietaním svojich rúk na okuliare chirurga, ktorý vykonáva operáciu.

Letectvo. AR už dlho používajú vojenskí piloti. Špeciálne displeje a prilby zobrazujú informácie o systémoch stíhačky a pomáhajú ju navádzať na cieľ. AR sa začína presadzovať aj v civilnom letectve. Napríklad spoločnosť Aero Glass vyvinula špeciálne okuliare s rozšírenou realitou, ktoré pomáhajú pilotom pri navigácii v priestore, sledovaní trasy a získavaní ďalších informácií počas letu.

Marketing. Pomocou technológie rozšírenej reality môžu značky realizovať kreatívnejšie a interaktívnejšie reklamné kampane, a tým prilákať ďalšiu pozornosť na svoje produkty. Napríklad pri propagácii piatej série seriálu The Walking Dead bol na autobusovej zastávke nainštalovaný systém rozšírenej reality, ktorý "prenášal" zombie do reálneho sveta.

Cestovný ruch. Nové generácie majú tendenciu spoznávať svet prostredníctvom priamej interakcie. Napríklad Katalánske národné múzeum umenia aktívne využíva rozšírenú realitu na navigáciu v neprehľadných chodbách a interaktívne skúmanie exponátov.

Dizajn. Zariaďovanie bytu je teraz oveľa jednoduchšie, pretože namiesto toho, aby ste si museli predstavovať, či sa vám tá či oná vec hodí, môžete nábytok do interiéru zabudovať virtuálne - pomocou aplikácie AR Furniture Dropping.

Nakupovanie. Keď ste v supermarkete, aplikácie rozšírenej reality vám pomôžu orientovať sa v mnohých radoch a nájsť najlepšiu cestu k správnemu výrobku. Môžete sa tiež dozvedieť viac o zľavách a ponukách.

Hry. Pravdepodobne neexistuje nikto, kto by nezažil toto šialenstvo. Niektorí behali po meste a hľadali pokémonov, zatiaľ čo iní sa podráždene vyhýbali ľuďom, ktorí pozerali do svojich smartfónov a prekážali im.