FacebookMySpace TwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It

Paleontológovia z La Brea Tar Pits vyvíjajú skutočné stádo vyhynutých zvierat s vedeckou presnosťou na použitie v AR a VR. Podľa nového výskumu môže ktokoľvek oživiť tieto vyhynuté zvieratá pomocou rozšírenej reality (AR). Prírodovedné múzeum Los Angeles County Museum of Natural History a La Brea Tar Pits v spolupráci s výskumníkmi a dizajnérmi z University of Southern California (USC) vytvorili viac ako tucet nových, vedecky presných virtuálnych modelov zvierat z doby ľadovej.

Skúmajú, ako rozšírená realita ovplyvňuje učenie v múzeách, ale rýchlo si uvedomili, že v metaverse stále neexistujú žiadne dôveryhodné obrázky zvierat z doby ľadovej, ktoré by mohli využiť. S ohľadom na to využili všetky najnovšie paleontologické výskumy a vytvorili svoje modely.

Na vytvorenie modelov sa použil blokový štýl s nízkym počtom polygónov, vďaka čomu boli modely vedecky presné, ale zároveň pomerne nekomplikované na použitie na bežnom mobilnom telefóne s nízkym výkonom.

Inovatívnosť tejto metódy spočíva v tom, že nám umožňuje vytvoriť vedecky presné ilustrácie metavolumenu bez toho, aby sme zachádzali do detailov, ktorým chýbajú spoľahlivé základné údaje. 

Vedci očakávajú, že tento článok pritiahne viac pozornosti k paleoartu - umeniu, ktoré obnovuje, ako by vyzerali vyhynuté zvieratá. Paleoart môže byť veľmi dôležitý pre pochopenie fosílneho sveta spoločnosťou a dokonca aj samotnými vedcami.

Paleoart je však často považovaný za vedľajšiu myšlienku a nie je podrobený takej prísnej kontrole ako iné výskumné práce.

Z tohto dôvodu sa skupina vedcov rozhodla zverejniť výsledky výskumu a kreatívne riešenia použité pri vývoji týchto modelov. To uľahčí ďalším vedcom a paleo-umeleckým pracovníkom pokračovať vo vývoji v tejto oblasti. Dúfame pritom, že ostatní paleoartneri a vedci začnú publikovať všetky výskumy, ktoré vykonali pri rekonštrukcii vyhynutých druhov.  Vďaka tomu sa paleoart stane lepším a presnejším pre všetkých.

Tento vedecký výskum sa uskutočnil s finančnou podporou grantu NSF AISL. 

Vyhynuté zvieratá môžete v AR vidieť viacerými spôsobmi:

- INSTAGRAM - v časti "Pridať príbeh" musíte vybrať položku "Fotoaparát". V ponuke fotoaparátu sa napravo od tlačidla záznamu nachádza kolotoč efektov rozšírenej reality.  Potiahnite prstom úplne doprava na tlačidlo "Prehľad efektov" a kliknutím naň sa zobrazí galéria efektov. Kliknutím na ňu zobrazíte galériu efektov. V galérii efektov vyhľadajte niektoré zo zvierat AR.

- Dechtové jamy La Brea - dechtové jamy La Brea sa považujú za jediné aktívne a mestské vykopávky z doby ľadovej na svete. Vďaka tomu je toto miesto jedinečným, verejne prístupným vedeckým oknom, kde sa skameneliny nachádzajú, študujú a vystavujú na jednom mieste. Návštevníci môžu na otvorenom priestranstve obdivovať vykopané pozostatky rastlinných a živočíšnych organizmov, ktoré na Zemi existovali posledných 50 000 rokov.

Vedci a nadšenci v múzeu čistia, reštaurujú a identifikujú práve tieto pozostatky. Najlepšie exempláre sú vystavené a ponúkané na štúdium: nezvyčajné druhy šabľozubých mačiek, obrovských leňochov, divokých vlkov, ako aj mamutov a mastodontov.