FacebookMySpace TwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It

Inovatívny vývoj a vedecké riešenia nám neustále poskytujú čoraz viac príležitostí na kreatívne formovanie novej, dynamickej formy podnikania a transformáciu existujúcich. Technológie VR neovplyvňujú len formovanie priemyslu alebo oblasti výskumu. Majú potenciál ovplyvniť všetky aspekty modernej spoločnosti, od medicíny až po lety do vesmíru. Používatelia smartfónov už dlho používajú technológiu rozšírenej reality, napríklad skenujú texty, prekladajú ich v prekladači, prezerajú si virtuálne modely výstav v múzeách, používajú masky a animácie na sociálnych sieťach atď.

Okrem toho je pomocou rozšírenej reality možné:

* Zistite, či sa nový nábytok hodí do interiéru ich domu.

* Oblečte sa v značkovom obchode. Zistite, či sa oblečenie hodí k danému štýlu.

* Urobte si virtuálnu prehliadku hotela, v ktorom sa osoba chystá ubytovať.

* Podľa 60 % respondentov z 11 krajín je oveľa pohodlnejšie pozrieť si tovar pomocou rozšírenej reality ako ísť do obchodu.

Vďaka technológii VR sa môžu lekári pozrieť na ľudské telo úplne iným spôsobom a premeniť lekárske testy na interaktívny 3D program.

Táto technológia nielenže pomáha zlepšovať služby zákazníkom, ale je aj nákladovo efektívna. Výskumníci zo Stanford University Medical Center zistili, že VR simulácie skrátili čas potrebný na prípravu na operácie o 40 % a zvýšili ich účinnosť o 10 %.

Pri výrobe alebo na ropných poliach môže technológia VR poskytnúť odborníkom prevádzkové údaje v reálnom čase, vďaka čomu je ich činnosť oveľa efektívnejšia a bezpečnejšia. Pracovné odevy vybavené zariadeniami VR pripojenými k priemyselnej internetovej sieti by v budúcnosti radikálne zmenili predstavu o organizácii pracovísk odborníkov.

Vďaka aktívnemu využívaniu technológie VR v hernom priemysle nie je prekvapením, že jednou zo sľubných oblastí použitia sa stalo vzdelávanie. Zavedením technológie virtuálnej reality môže výrobná spoločnosť oboznámiť nových zamestnancov s prostredím, v ktorom budú pracovať.

Aký bude vplyv technológií VR a AR v nasledujúcich 30 rokoch.

- Slúchadlá VR (rovnako ako AR) budú v roku 2025 vyzerať ako slnečné okuliare. 

V súčasnosti sú slúchadlá VR pomerne veľké a objemné, ale s technologickým pokrokom sa ich veľkosť zmenší a budú tenšie. Do roku 2025 budú náhlavné súpravy vyzerať ako slnečné okuliare. 

- 2030 - život na Marse. Hoci známi svetoví miliardári sľubujú lety do vesmíru a dokonca aj lety na Mars, náklady budú astronomické a bude si ich môcť dovoliť len malé percento ľudí.

Našťastie pre nás, vďaka virtuálnej realite bude možné zažiť zážitok, ktorý umožní nahliadnuť, aký je skutočný život na Marse a aké je cestovanie vo vesmíre. Táto technológia bude veľmi cenná pre tých, od ktorých závisí vesmírny priemysel a ktorí ju využívajú na vzdelávacie účely. 

Virtuálna realita umožní nahliadnuť do života na Marse, čo umožní výskum a vývoj potrebný pre budúce misie.

- V roku 2050 bude vývoj montážnych miestností vo VR. 

Nákupy online sa v poslednom desaťročí výrazne rozšírili, čo nie je prekvapujúce, keďže ľudia majú možnosť nakupovať v obchodoch z pohodlia domova.  V súčasnosti je jednou z nevýhod online maloobchodu nákup vecí, ktoré nesedia alebo jednoducho nevyzerajú dobre, ale pomocou virtuálnej reality sa to napraví.

Do roku 2050 si budú môcť spotrebitelia vyskúšať veci vo virtuálnej realite, kde si budú môcť pozrieť, ako na nich šatník vyzerá.