FacebookMySpace TwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It

Vízia Marka Zuckerberga o Metaverse by sa mala dostať do obehu: Ľudia by preto mali mať možnosť vyskúšať si jej hardvér v klasických obchodoch, aby si ho mohli vyskúšať. Prvý "metaobchod" sa čoskoro otvorí v Kalifornii. Facebook bol minulosťou, Metaverse je prítomnosťou - taký je plán Marka Zuckerberga. Je to jeden z dôvodov, prečo vlani na jeseň premenoval svoju spoločnosť z Facebook Inc. na Meta. Jeho plán stavia všetko na jednu kartu a dokonca poriadne vyburcuje aj jeho zamestnancov. V správe Business Insider sa píše, že generálny riaditeľ je myšlienkou svojho Metaverse a jeho realizáciou doslova posadnutý. 

Metaverse je termín používaný na označenie pomyselnej virtuálnej miestnosti, ktorá by vznikla interakciou virtuálnej, rozšírenej a hmotnej reality - zahŕňa všetky veci virtuálnych svetov, rozšírenej reality a internetu. Spojenie platforiem ako Instagram, TikTok a Twitter, aplikácií rozšírenej reality, ako aj našich reálnych svetov. Spontánne stretnutie z Bruselu so starým priateľom v obľúbenej londýnskej kaviarni napriek tomu, že v skutočnosti sídlite v Berlíne? Už čoskoro by to malo byť možné vďaka Zuckerbergovmu Metaverse.

Metaverse: Je to internet 3.0

Odborníci sa domnievajú, že táto myšlienka má potenciál spôsobiť revolúciu a pretvoriť našu spoločnosť. Mark Zuckerberg však musí prísť s niečím, aby sa ľudia zoznámili - a možno si aj vytvorili vlastného avatara pre Metaverziu, ktorá v súčasnosti ešte stále zvedavo pláva po webe bez tela. Preto teraz zakladá Meta Store - úplne štandardný fyzický obchod v reálnom živote, kde si každý môže kúpiť ten správny hardvér na virtuálny život. 

Alebo si len vyskúšať, "aké zábavné a vzrušujúce" to všetko môže byť, uvádza sa na blogu spoločnosti.

Plán sa zdá byť bláznivý a vyslovene zastaraný: Obchod na mieste pre niečo, čo sa odohráva na webe? Ale presne o to bývalej spoločnosti Meta z Facebooku ide: o prelínanie reálneho a virtuálneho života. Virtuálna realita sa má stať neoddeliteľnou súčasťou vášho každodenného života. Správne príslušenstvo na to bude v ponuke od mája 2022 v prvom obchode Meta Store na svete. Obchod bude otvorený priamo v areáli spoločnosti v Burlingame v Kalifornii, približne 26 km južne od San Francisca. Nachádzajú sa tam aj laboratóriá Facebook Reality Labs.

Inteligentné okuliare, nástroje na VR a ďalšie: čo si môžete kúpiť v obchode Meta Store

Medzi produktmi, ktoré si tam záujemcovia budú môcť kúpiť, sú inteligentné obrazovky a mobilné tablety Meta, ktoré uľahčujú spojenie s priateľmi v rámci virtuálnych videokonferencií Metaverse. K dispozícii tam budú aj náhlavné súpravy VR od poskytovateľa obsahu pre virtuálnu realitu Quest, ktorý je súčasťou skupiny Meta, ako aj "inteligentné" okuliare Ray-Ban Stories, ktoré Meta predstavila v minulom roku.

Rôzne demonštračné priestory umožnia zákazníkom vyskúšať si technológiu priamo v Metaverse. Znie to takmer ako obchod Apple. Metaverse je v skutočnosti lídrom v podiele na trhu, pokiaľ ide o zariadenia VR. Technologická analytická spoločnosť IDC podľa správy CNN odhaduje, že len v roku 2022 bude dodaných takmer jedenásť miliónov náhlavných súprav. To predstavuje 96-percentný nárast oproti predchádzajúcemu roku.

Meta však tento krok robí aj preto, že jej konkurent Google po otvorení mnohých pop-up obchodov otvoril v minulom roku aj svoju prvú maloobchodnú predajňu - a ďalšie sa pripravujú. Meta si to zrejme vie predstaviť tiež.