FacebookMySpace TwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It

Okuliare pre virtuálnu realitu (VR) a rozšírenú realitu (AR) už nie sú v medicíne žiadnou raritou - od školení pre študentov medicíny až po diagnostiku očí pacientov. Zdravotnícke orgány čoraz častejšie povoľujú rôzne nové oblasti použitia okuliarov a o nový trh prejavujú záujem aj investori: v rokoch 2021 až 2026 sa očakáva jeho ročný rast o 35 % a do konca tohto obdobia sa tak vyšplhá na viac ako 40 miliárd USD. Do akej miery sa však okuliare VR dajú skutočne využiť v medicíne?

Oftalmológia

Pokiaľ ide o využitie virtuálnej reality v oftalmologickej diagnostike, na čele stojí startup Heru. V máji 2021 získal od investorov rizikový kapitál vo výške 30 miliónov dolárov, čo mu umožní uviesť prvé testy na trh už v auguste. Princíp je jednoduchý: Okuliare VR sa používajú na rýchle a jednoduché testovanie zorného poľa, citlivosti na kontrast a identifikácie farieb u pacientov. Pomocou inteligentného cloudového systému môže lekár krátko po testovaní vyvolať výsledok. To umožňuje rýchle, efektívne a jednotné testovanie zraku v akejkoľvek lekárskej ordinácii.   

Prekonávanie obáv

Každý, kto niekedy videl MRI (magnetickú rezonanciu) zvnútra, vie, že toto vyšetrenie nie je príjemné. Univerzitná nemocnica v Düsseldorfe sa snaží mladým pacientom túto skúsenosť uľahčiť. Pod heslom "Vyhnite sa anestézii s tučniakmi" spustila klinika projekt, ktorý má pomôcť deťom na onkológii zostať počas vyšetrenia magnetickou rezonanciou pokojné a vyhnúť sa tak prípadnej anestézii. Pred plánovanou návštevou magnetickej rezonancie sa vyšetrenie simuluje pomocou okuliarov VR a komentujú ho 2 priateľskí kreslení tučniaci, ktorí deťom hravou formou vysvetľujú, čo sa vlastne v "skúmavke magnetickej rezonancie" deje. Takto by deti neskôr nemali čakať žiadne nepríjemné prekvapenia a malo by sa predísť anestézii.

Operácie

Nedávno FDA (Úrad pre kontrolu potravín a liečiv) schválil systém okuliarov AR na operáciu kolena. Okuliare AR majú priehľadnú šošovku, a tak môžu na "skutočný svet" prekrývať virtuálne obrazy a informácie. Chirurgovia tak môžu ľahko vidieť operované koleno, ale majú možnosť vidieť aj ďalšie detaily, ktoré sú cez okuliare prekryté. Okuliare napríklad využívajú kameru na posúdenie nastavenia nástrojov a kolenného kĺbu v zornom poli chirurga bez toho, aby musel meniť svoju operačnú techniku. V tomto prípade je kolenný kĺb, ktorý sa má použiť, označený QR kódmi, ktoré môže kamera prečítať a sledovať v trojrozmernom priestore.

Školenie pre študentov

Operácie nie sú jednoduché a často si vyžadujú veľa skúseností a zručností. V Univerzitnej nemocnici v Bonne sa mladí študenti medicíny zoznamujú s chirurgiou pomocou VR a pomocou "rozmerných animácií" sa bez stresu a zodpovednosti učia viac o anatómii človeka. V Univerzitnej nemocnici v Ulme môžu študenti používať VR okuliare aj na komunikáciu s virtuálnymi pacientmi v podobe avatarov. Táto špeciálna metóda vzdelávania bola zavedená kvôli spoločnosti Corona, keďže povinná prax v záchranárstve bola zrušená. Pomocou VR okuliarov sa však študenti môžu naučiť nielen kontakt s pacientom, ale aj jednoduché činnosti, ako je odber krvi a chirurgické šitie.

Virtuálna realita sa už dávno dostala do medicíny.  Vybavení VR okuliarmi na hlave vstupujú napríklad pacienti s duševnými poruchami pod dohľadom svojich terapeutov do virtuálneho sveta, aby bojovali s fóbiami, poruchami príjmu potravy alebo bolesťou. Táto metóda je nielen preukázateľne účinná, ale často aj lacnejšia a nízkoprahová ako terapia v realite.