FacebookMySpace TwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It
Pokyny pre virtuálnu realitu pre figuríny. Filmy, hry a aplikácie.
Pokyny pre virtuálnu realitu pre figuríny. Filmy, hry a aplikácie.

Bohužiaľ nemôžeme sledovať všetky technologické inovácie, ktoré sa v našom svete objavujú. Pre človeka je ťažké prispôsobiť sa niečomu predtým úplne novému a neznámemu.

Odborníci tvrdia, že presne toto je zosúladenie, ktoré sa v súčasnosti deje s rýchlo sa rozvíjajúcou virtuálnou realitou. Za čo najkratší čas si tento systém získal medzi používateľmi obrovskú popularitu a dosiahol impozantný vývoj. Ak vás začiatok vývoja tejto technológie pred niekoľkými rokmi obišiel, budete mať čas na dotiahnutie. Spôsob fungovania VR nie je koniec koncov taký komplikovaný, ako by sa mohlo zdať.

Pred zakúpením tohto vývojára do domácnosti alebo na pracovisko ho môžete najskôr vyskúšať a zistiť všetky potrebné informácie na stiahnutie jeho zariadení.

Kde začať spoznávať VR? V tomto článku sa pokúsime poskytnúť vám úplné informácie o technológii virtuálneho sveta. Tu nájdete veľa užitočných rád a trikov.

Čo to vlastne VR je? Aký je rozdiel od našich bežných počítačov?

Samotná zmienka o virtuálnej realite znamená druh videa, obrazu, programu alebo hry s možným panoramatickým výhľadom na 180 alebo dokonca 360 stupňov. Vďaka týmto technológiám budete môcť zažiť plný zmysel pre pobyt v digitálnom svete.

Keď počujeme o VR, človek si dosť často okamžite predstaví 3D. Tento technologický vývoj je schopný vytvoriť dojem, že obraz uniká cez monitor, a všetko sa deje priamo pred tvárou osoby. Je to niečo ako technológia VR. Ale išli ďalej, ako len premietali ilúziu. Virtuálna realita ide nad rámec monitorov, ste úplne ponorení do digitálneho priestoru a cítite sa v úplne inom prostredí.

Takáto podívaná je veľkolepejšia, pretože nikto predtým nič podobné nevidel. Ak napríklad pri sledovaní programu o svete zvierat na Discovery jednoducho používate 3-D technológie, ktoré zväčšujú a zmenšujú, potom vás VR môže „presunúť“ do divokej džungle, kde môžete nezávisle preskúmať všetku faunu a flóra. A to všetko je možné bez opustenia vlastného domova! Zdá sa, že ide o príbeh z nejakého fantastického diela, ale v skutočnosti je to naša realita.

Nie všetky hry alebo videá dokáže systém virtuálnej reality podporovať, ale novšie programy, ktoré boli vytvorené špeciálne s možnosťou implementácie VR, fungujú v pohode. Ak sa chcete ponoriť do digitálneho sveta, musíte si kúpiť špeciálny headset, minimálne jeden z najlacnejších (Google Cardboard).

Obrázok virtuálnej reality sa samozrejme bude líšiť a môže stratiť kvalitu, navyše nie všetky programy vyhovejú vkusu každého, ale napriek tomu je samozrejme oveľa veľkolepejší ako obvyklá 2D technológia.

 Je bezpečné používať virtuálnu realitu? Existuje šanca na pomliaždenie počas virtuálnych prechádzok?

Verí sa, že používanie VR je úplne bezpečné a v žiadnom prípade nemôže poškodiť vaše zdravie. Prinajmenšom to platí pre dospelých, ktorí nie sú náchylní na kinetózu a nemajú žiadne kontraindikácie pre použitie tohto vývoja. Odborníci sa rozchádzajú v otázkach používania tohto produktu osobami mladšími ako 13 rokov. Niektorí ľudia si myslia, že je nevyhnutné obmedziť používanie miniaplikácií virtuálnej reality deťmi. Ani dospelým, ktorí ešte len začínajú používať VR, sa neodporúča dlho sa zapájať do tejto technológie. Musíte vedieť, kedy prestať, a postupne zavádzať tento produkt do svojho života.

First, try using digital reality glasses for no longer than a few minutes, allowing your eyes to get used to the new environment. The developers warn that excessive use of a virtual reality headset can affect vision and lead to fatigue. Do not use glasses for more than one hour in a row, or you may start to feel headaches, discomfort in the eyes, or motion sickness. Immediately after removing the gadgets, all negative symptoms will pass, you just have to take a little rest and get used to the "real" world. It is worth remembering the safety rules for using a headset to immerse yourself in the virtual world because if you do not have a through the camera, you cannot control and see what is happening outside VR, you can hit furniture or fall. Fortunately, almost all devices ask for border information before use, this greatly minimizes the chances of getting hurt. Of course, it will be better if the room in which you intend to use VR is spacious enough and does not have a lot of furniture.

Ako si vyberiete nevhodné pomôcky? A sú niektoré z nich skutočne potrebné?

Pokiaľ ide o gadgety pre virtuálnu realitu, sú rozdelené do troch podmienených skupín:

● zariadenia, ktoré sa pripájajú k počítaču (Oculus Rift and Valve Index)

● mobilné gadgety (Samsung Gear VR)

● samostatné zariadenia (Oculus Quest).

Môžete tiež nájsť miniaplikácie konzoly, ktoré sa pripájajú k vášmu systému PS4.

Zariadenia určené na pripojenie k počítaču sa považujú za vysoko kvalitné a funkčné. Podporujú viac režimov, vďaka ktorým sa budete cítiť úplne ponorení do virtuálneho sveta. Samozrejme, že sú dosť drahé. Môžu byť pripojené k počítaču pomocou USB a HDMI a budete si musieť stiahnuť špeciálny softvér, ako napríklad SteamVR alebo aplikáciu Oculus. Náhlavná súprava sa zvyčajne dodáva so špeciálnymi ovládačmi, ale nie vždy, všetko závisí od výrobcu.

Zariadenia pre mobilné telefóny sa objavili ešte v roku 2017, práve vtedy ich spoločnosť Samsung investovala do balíka pri kúpe smartfónu. Spôsob, akým tieto zariadenia fungujú, je dosť jednoduchý, musíte ich pripojiť k telefónu a priložiť si ich k očiam. To samozrejme nie je porovnateľné s tým, čo môžete zažiť pri používaní náhlavnej súpravy s počítačom. Napriek tomu je to skvelá príležitosť vyskúšať technológiu virtuálnej reality za málo peňazí.

Za zmienku tiež stojí, že existujú autonómne gadgety, ktoré nevyžadujú ďalšie zariadenia, všetko potrebné je už v ich systéme zabudované. Je to veľmi pohodlné a dosť dostupné. Cena takejto náhlavnej súpravy nie je príliš vysoká; človek strednej triedy si to môže dovoliť. Takéto zariadenia majú dobrý výkon, prakticky sa nelíšia od tých, ktoré sú pripojené k počítačom. Vyvinutý systém Oculus umožňuje Questu pripojiť sa k PS pomocou kábla Oculus Connect, čo je najpohodlnejšie.

Ihneď po výbere najoptimálnejšej možnosti zariadenia by ste mali skontrolovať jeho vlastnosti a preskúmať možnosti, ktoré poskytuje. Venujte pozornosť rozlíšeniu, zornému poľu (koľko toho môžete súčasne vidieť), snímkovej frekvencii a spôsobu sledovania zariadenia.

Stále hľadáte zariadenie pre virtuálnu realitu? So skutočnou túžbou spoznávať svet VR by ste si mali kúpiť kompletnú sadu produktov pre PC. Ak sa chcete iba pozrieť na inovatívne technológie a zažiť nové vnemy, potom sa pozrite na ďalšie možnosti rozpočtu, ktoré vám tiež umožnia vychutnať si ponor do digitálneho sveta.

 Čo zaujímavé vidieť na náhlavnej súprave VR?

Vynikajúca odpoveď na túto otázku by bola - Všetci! Ako však ukazuje prax, zariadenia virtuálnej reality sa používajú na sledovanie filmov, videí, výstav VR, ako aj hier od spoločností Oculus a Steam.

Na svoju prácu môžete tiež použiť zariadenia virtuálnej reality. Budete môcť viesť videohovory, online konferencie a stretnutia v priestore VR. Existuje tiež špeciálny vývoj, ktorý bude užitočný vo fázach učenia sa. Napríklad simulácia prevádzky, lety lietadlom atď.

Ale samozrejme, najčastejšie sa hračky s VR používajú na zábavu a neštandardné voľnočasové aktivity. Výber zaujímavých aplikácií a hier je dostatočne veľký na úplne nový systém, čo je dobrá správa.

Aká je cena aplikácií VR?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože každý program môže pýtať svoju cenu. Existuje veľa bezplatných aplikácií z YouTube a Facebook (napríklad Gizmo a Oculus Video). Môžete tiež využiť príležitosť hrať ukážkové hry a využívať vzdelávacie programy VR. Môžete mať kopec zážitkov, a to aj z bezplatných zdrojov.

Ak však stále uvažujete o platených aplikáciách, ich cena sa bude pohybovať od 10 do 60 dolárov. Vývojári vám ponúkajú použitie pomerne výnosnej aplikácie a predplatné služieb, za ktoré môžete za mesačný poplatok používať akýkoľvek obsah. Tiež si môžete kúpiť hry a aplikácie za oveľa lacnejšie na špeciálnych stránkach, ktoré často poskytujú dobré zľavy na najobľúbenejší obsah.