FacebookMySpace TwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It

Pred niekoľkými desaťročiami sa takéto výrobky považovali za niečo neskutočné a nedosiahnuteľné. Virtuálna realita bola použitá vo fantastických dielach, napríklad v roku 1935 autori už vo svojich dielach vymysleli fantastické objekty, ktoré by sa mohli použiť vo futuristickej budúcnosti. Ich predstavy kreslili neuveriteľné obrázky blízkej budúcnosti. Samozrejme, stále sa nemôžeme chváliť schopnosťou rozpoznávať pachy na diaľku, ale predpoklady o vytvorení virtuálnych okuliarov, ktoré sú veľmi podobné náhlavnej súprave pre virtuálnu realitu, sa naplnili.

Na čo by si mal dať človek, ktorý sa prvýkrát stretol so svetom VR, pozornosť?

Hlavné veci

Hlavným bodom, ktorý stojí za to venovať pozornosť, je výber správneho headsetu, ktorý bude vysoko kvalitný a odolný. Napríklad dobré virtuálne okuliare vám môžu slúžiť dlho. Zvyčajne sa drahé zariadenia používajú na prácu s počítačmi, počas virtuálnych hier alebo videohovorov v práci, zatiaľ čo lacnejšie pomôcky sú ideálne riešenie pre mobilné zariadenia.

Všetky pomôcky by sa mali používať spolu s vysokokvalitnými slúchadlami, ovládačmi alebo dokonca cvičebnými strojmi, aby ste sa mohli úplne ponoriť do virtuálneho sveta. Napríklad ručné ovládače budú schopné produkovať vaše gestá v hrách, čo je oveľa pohodlnejšie a zaujímavejšie ako pri bežných joystickoch.

Všetky zariadenia VR sú vybavené špeciálnym obchodom, kde sa zhromažďujú všetky dostupné aplikácie, máte možnosť vybrať si a stiahnuť svoje obľúbené programy alebo hry. Takéto úložisko môžete zadať z počítača aj priamo zo samotného zariadenia VR.

Najkvalitnejšie zariadenia

Oculus Rift

O 4 roky neskôr, po zavedení internetovej stránky, sa v roku 2016 objavila trhová úprava Oculus Rift. Spočiatku sa predaj uskutočňoval online prostredníctvom špeciálne vytvorenej webovej stránky a až postupom času prenikli na obchodné poschodia celého sveta.

Po dlhú dobu používať Oculus Rift, drahý počítač so všetkými potrebnými špecifikáciami podľa potreby. Spoločnosť Oculus do dnešného dňa vyvinula špeciálny systém s názvom „asynchrónne deformovanie priestoru“, vďaka ktorému bude technológia Rift dostupná aj na lacných počítačoch (od 500 dolárov). Spoločnosti ako Dell, HP, Asus a Alienware okrem toho oslovujú svojich zákazníkov a vyvíjajú cenovo dostupné počítače podporujúce systémy VR.

V decembri 2020 spoločnosť Oculus vydala nový headset, konkrétne ručný ovládač Oculus Touch, vďaka ktorému sa vaše gestá prenesú do systému virtuálnej reality. Cena takéhoto zariadenia dosahuje 199 dolárov, čo je pre také zariadenie dosť drahé.

Future Buyers: Fanúšikovia VR, ktorí chcú ako prví vyskúšať inovatívne technológie a presne vidieť, ako Facebook prinesie masu virtuálnej reality.

Závery: Oculus Rift dokázal naštartovať ultra inovatívny systém VR. Spoločnosť zamestnáva tých najlepších dizajnérov a vynálezcov, ktorí vytvárajú skutočne jedinečné voľnočasové a pracovné aplikácie. Napriek niekoľkým protestom kritikov politického aktivizmu zakladateľa spoločnosti, vďaka sponzorstvu a investíciám spoločnosti Facebook, bude Rift prekvitať a rásť.

HTC Vive

Vďaka plodnej spolupráci medzi taiwanskou spoločnosťou HTC a vývojárskou firmou Valve sa zrodil program HTC Vive. Spoločnosť Valve priniesla virtuálnu realitu do svojho online obchodu s hrami Steam, zatiaľ čo spoločnosť HTC vytvorila osobný web s názvom Viveport, ktorý obsahuje užitočné aplikácie.

Vive je oprávnene považovaný za hlavného rivala Oculus Rift. Tieto dve platformy vyžadujú výkonné počítače, ktoré môžu podporovať všetky aplikačné funkcie. Spoločnosť HTC uzavrela partnerstvo so spoločnosťami Alienware, HP a MSI, aby poskytla systémovým fanúšikom potrebné vylepšenia a softvér na spustenie programov na vybraných počítačoch Vive Ready.

Hlavnými výhodami Vive je prítomnosť prednej kamery, vďaka ktorej bolo možné premietnuť skutočný obraz sveta okolo vás do virtuálnej reality. Súčasťou systému sú automaticky dva ovládače gest, ktoré sa síce v Rifte nenachádzajú, ale cena takejto súpravy je oveľa vyššia, čo je prirodzené.

Spoločnosť Vive navyše prichádza so základňovou stanicou, ktorá dokáže sledovať všetky gestá a pohyby. Vďaka tomu sa môžete vo virtuálnom priestore voľne pohybovať. To všetko si samozrejme vyžaduje zdĺhavý proces nastavenia, ale stojí to za to. Po vykonaní nastavenia na úplnom začiatku práce sa nebudete musieť neustále vracať do tejto fázy, skôr ako budete chcieť napríklad otestovať novú hru.

Koho zaujme úplne každý človek, ktorý by chcel zažiť ponorenie sa do virtuálneho sveta z vlastnej skúsenosti, ako aj kúpiť si ideálny domáci systém VR, ktorý bude možné využiť nielen na herné účely?

Závery: HTC Vive je v súčasnosti najdrahším dostupným systémom virtuálnej reality, ktorý si vyžaduje poriadny proces nastavenia. Napriek tomu ide o najpôsobivejší a inovatívne vybavený systém, v ktorom sa môžete voľne pohybovať a dokonca aj otáčať hlavou.

Sony PlayStation VR

Na treťom mieste z hľadiska inovácií a technológií je náhlavná súprava Sony PlayStation so systémom VR. Jeho vydanie sa uskutočnilo na jeseň 2016, pôvodne bolo umiestnené ako aplikácia pre PlayStation 4. Najnovšie modely PlayStation sa tiež dokonale synchronizujú s miniaplikáciami pre virtuálnu realitu, čo výrazne zvýši veľkosť obrazovky a zlepší kvalitu obrazu.

Okrem známeho ovládača PS4, DualShock 4, si pre optimálny výkon PlayStation VR budete musieť zaobstarať PlayStation Camera, ktorá stojí asi 60 dolárov.

Spoločnosť Sony robí všetko pre to, aby z PlayStation VR nebol len systém s jedným platiteľom, ale aj aby bola implementovaná možnosť skupinového hrania na diaľku.

Požadované zariadenia: PlayStation Camera (45 dolárov). Ovládače pohybu PlayStation Move, cena 99 dolárov za dva (aj keď môžete ovládať aj bežné joysticky na hranie)

Pre koho je to vhodné: fanúšikovia virtuálnych hier, hráči a hráči na konzole PlayStation 4.

Závery: PlayStation VR je najdostupnejší produkt VR. Existujú predbežné informácie, že čoskoro sa vďaka pomoci spoločnosti Sony objaví veľké množstvo nových VR hier.

Pracovná stránka spoločnosti Microsoft

Po vytvorení veľmi úspešnej náhlavnej súpravy pre virtuálny svet HoloLens spoločnosť Microsoft aj naďalej spolupracuje s ďalšími spoločnosťami na vývoji balíka gadgetov pre počítače so systémom Windows. Ich cena začína na 299 USD. Spoločnosť je odhodlaná systém transformovať a sprístupniť ho širšiemu okruhu používateľov. Tieto zariadenia budú pracovať na úkor monitorov premietajúcich obraz VR.

Doplnkové pomôcky

Okrem už známych vychytávok pre VR existuje aj veľa iného nepostrádateľného príslušenstva. Rýchly úspech Oculus Rift urobil z webu online predaja skutočnú mekku inovatívnych nových produktov a nápadov týkajúcich sa vývoja VR. Nájdete na ňom veľa startupov a reklamných panelov.

Tu nájdete zariadenia a ovládače každého vkusu, stránka vám umožňuje oboznámiť sa s ich charakteristikami a funkčnými vlastnosťami. Pred zakúpením sa preto môžete ľahko presvedčiť, či je vybraný headset vhodný pre váš systém alebo nie.

Okrem toho môžete upriamiť svoju pozornosť na vývoj OSVR od spoločnosti Razer, ktorý vyrába zariadenia na hranie hier na PC. Práve tento systém sa snaží o uskutočnenie otvorených štandardov pre VR. A to sa deje predovšetkým pre pohodlie kupujúcich. Dnes si môžete kúpiť jeden z dvoch vývojov Razer, aj keď je dosť možné, že ho výrobcovia zariadení čoskoro zakomponujú do svojich gadgetov.

Metódy snímania VR

Proces natáčania videa vo virtuálnej realite sa výrazne líši od procesu jednoduchého natáčania. Ak chcete získať vysokokvalitné video vo formáte VR, musíte mať špeciálne fotoaparáty, programy a zručnosti. Budete musieť venovať oveľa viac času a úsilia. Najlepšou možnosťou na snímanie je fotoaparát OZO od spoločnosti Nokia, ktorý je takmer totožný s tými, ktoré používajú profesionáli pri snímaní videa. Ale, bohužiaľ, jeho cenová politika nezapadá do dostupného rámca, jeho cena dosahuje 45-tisíc dolárov. Ak uvažujeme o lacnejšej možnosti, potom by ste mali venovať pozornosť sférickému fotoaparátu Samsung Gear 360. Jeho cena je iba 350 dolárov a kvalita snímania je veľmi vysoká. Tento model je vybavený 2 objektívmi na snímanie videozáznamov s uhlom 180 stupňov. Toto zariadenie bude perfektnou vecou pre tých, ktorí majú túžbu začať vytvárať produkty VR.

Môžete tiež zvážiť ďalšie fotoaparáty s možnosťou snímania o 360 stupňov, napríklad LG 360 Cam alebo Vuze Camera. Mnoho nových produktov v tomto výklenku sa objavuje v službách online predaja každý deň, preto vám odporúčame, aby ste sa nimi riadili.

360stupňové snímanie vs VR

Často sa v skratke používa výraz „360“ a „VR“. Môžu tiež znieť ako synonymá, ale majú určité zásadné rozdiely. Panoramatické fotografie a videá, ktoré sa zvyčajne nazývajú rámy a ktoré sa po nasnímaní spojili, sa nazývajú 360-stupňové fotografie a videá. Ale je potrebné pripomenúť, že to nemá nič spoločné s virtuálnou realitou. Nakoniec, tento typ snímania neznamená na rozdiel od sveta VR voľný proces počas procesu vytvárania videa. Napriek tomu absolútne všetky zariadenia virtuálnej reality kombinujú tieto dve metódy zachytenia okamihu.

VR alebo rozšírená realita

Okrem virtuálnej reality, ktorú poznáme, sa môžete vrhnúť do inej dimenzie pomocou systému rozšírenej reality.

Pri vstupe do virtuálnej reality sa akoby ponoríte do elektronického sveta pomocou špeciálnych pomocných zariadení, v tejto chvíli nesledujete skutočný svet, ktorý vás v danom okamihu obklopuje. Na rozdiel od rozšírenej reality, ktorá sa používa ako doplnok pozadia k skutočnému svetu. Vidíte skutočný svet, ale s určitými úpravami, možno animáciami alebo menšími zmenami.

Ak si chcete na sebe vyskúšať ďalšiu realitu, môžete použiť špeciálne poháre Glass. Toto ultra inovatívne zariadenie spoločnosť Google uviedla na trh v roku 2014, avšak spoločnosť sa svojho času rozhodla upustiť od hlavnej myšlienky samej snahy propagovať okuliare v predaji.

Našťastie už čoskoro budete môcť zažiť vývoj HoloLens od spoločnosti Microsoft, ktorý je ekvivalentom PlayStation VR. Koniec koncov, tu sa sústredíme hlavne na segment zábavy a hier.

Jedným z najúspešnejších vývojov môže byť Magic Leap. Zatiaľ je projekt v počiatočnej fáze, ale už dokázal zaujať odborníkov v technologickom svete a zhromaždil pôsobivé množstvo finančných prostriedkov (viac ako 1,4 miliardy dolárov).

Ak snívate o pohľade na svet rozšírenej reality, najlepším riešením by pre vás bolo použiť na svojich smartfónoch špeciálne aplikácie, ktoré dokážu prekrývať videozáznamy alebo text na vaše videá alebo fotografie v reálnom čase. Príkladom rozšírenej reality je slávna hra Pokémon Go, tvárové masky Snapchat a ďalšie aplikácie. Dizajn svojej miestnosti môžete tiež zmeniť pomocou aplikácie DFS, ako aj sledovať, kam lietajúce dymy smerujú, vďaka aplikácii Plane Finder AR

Používanie VR je možné nielen počas hier

Nepochybne, keď už hovoríme o virtuálnej realite, okamžite vznikajú asociácie s hrami. Napokon, Oculus Rift a PlayStation VR boli od začiatku koncipované ako produkty, ktoré by mohli využívať profesionálni hráči esportu. Vďaka hrám si technológie VR získali taký vývoj a popularitu. Ale potom, čo Facebook získal Oculus VR, už to nie je spojené s hraním hier. Vývojári čoskoro snívajú o vytvorení prístupného systému virtuálnej reality pre každého. Môžete hrať nielen v realistickom priestore, ale aj navštevovať prednášky, cestovať po svete a stretávať sa so svojím lekárom online. Ak to chcete urobiť, stačí si nasadiť okuliare.

Od sveta virtuálnej reality v budúcnosti môžete očakávať nekonečné možnosti a neuveriteľné technologické riešenia.

Filmová tvorba a publicistika

Dnes môžete nájsť veľa technologického vývoja VR pre hranie hier a inú zábavu, ale fantázia vynálezcov sa tým neskončila. Napríklad čoraz viac režisérov a kameramanov aktívne využíva 360-stupňové snímanie na získanie najrealistickejšieho efektu.

V roku 2019 vytvoril renomovaný filmár Chris Milk spoločnosť pre virtuálnu realitu, ktorá pomocou špeciálnych zariadení vyrábala filmy s efektmi virtuálnej reality.

O nakrúcanie žurnalistiky VR sa pokúšali rôzne médiá. Napríklad svetoznáme projekty a filmy. Od dnešného dňa už VR nie je vychytávka, čoskoro sa dočkáme ďalších materiálov, ktoré budú túto technológiu na snímanie využívať.

Sociálny projekt

Mark Zuckerberg uviedol, že vidí veľké vyhliadky na používanie VR. Môže sa stať novou sociálnou platformou, do ktorej sa zapojí veľa ľudí. Môže to samozrejme znieť trochu zvláštne, pretože moderný počítačový program vyrobený pre miniaplikácie VR je zameraný na osobnú skúsenosť a oddeľuje vás od skutočného života.

Ale určitá skupina organizácií sa snaží urobiť VR viac spoločenskou. Napríklad služba Oculus vyvinula systém, vďaka ktorému si ľudia budú môcť pozrieť ten istý film, keď budú od seba ďaleko, avšak s pocitom plnej prítomnosti inej osoby. Rovnaká spoločnosť tiež predviedla testovací program, v ktorom môžu ľudia komunikovať a robiť rôzne veci spoločne v miestnosti online.

Existujú čerstvé startupy, ktorých cieľom je vytvárať sociálne médiá, v ktorých môžu ľudia navzájom komunikovať ako avatary v plnej veľkosti. Takáto VR je k dispozícii na použitie vďaka zariadeniam od vTime, ktoré sú vhodné pre niektoré známe projekty.

Hudba a svet športu

Mnoho ľudí nepochybne len sníva o tom, že sa zúčastnia koncertu svojej obľúbenej kapely alebo tímovej hry, pre ktorú fandia vo virtuálnom priestore. Mnoho spoločností preto vyvíja práve také systémy a zariadenia, ktoré pomôžu pri realizácii tejto myšlienky.

Napríklad NextVR si kladie za cieľ vysielať nadchádzajúci tenisový turnaj US Open a zápasy v boxe vo virtuálnom svete. Aj keď je Voke úspešnou spoločnosťou, rokuje s hviezdami svetového formátu o vysielaní svojich koncertov vo VR.

Niektorí vývojári sa snažia zjednotiť ľudí a umožniť skupine priateľov sledovať zápas svojho obľúbeného tímu, aby všetci zúčastnení mali pocit vzájomnej prítomnosti.

Cestujem

Najväčším plusom virtuálnej reality je určite možnosť navštíviť rôzne krajiny a kúty planéty, kam by ste sa len ťažko odvážili prísť. Je to oveľa lacnejšie ako skutočné cestovanie a nie je to vzrušujúce.

Vďaka pokroku vo vývoji VR môžete voľne obdivovať Grand Canyon, vystúpiť na Everest a navštíviť Paríž. GoPro poskytuje bezplatné 360-stupňové zábery vysielané z kamier nainštalovaných po celom svete. Snáď v blízkej budúcnosti budeme môcť absolvovať virtuálnu prechádzku po Marse.

Oculus VR verí, že aj turistika v interiéroch môže byť veľmi populárna. Skeptici síce ubezpečujú, že virtuálny obraz nemôže nahradiť živú prechádzku ulicami Ríma alebo Madridu. Virtuálna realita napriek tomu zostáva vynikajúcou alternatívou k cestovnému ruchu.

Technologická pomoc pri liečbe

Zdravotníctvo nestojí na vedľajšej koľaji a tiež usilovne skúma možnosti využitia VR ako prostriedku pomoci ľuďom. Medical Realities aktívne zavádza virtuálnu a rozšírenú realitu do vyučovacieho procesu študentov medicíny. Špeciálne navrhnutý softvér Virtual Surgeon im umožňuje vykonávať virtuálne operácie, ktoré vyzerajú veľmi realisticky. Takéto simulátory už nie sú vzácnosťou; aktívne sa podieľajú na odbornej príprave budúcich lekárov.

Vedci skúmajú, či môže virtuálna realita odvrátiť pozornosť pacienta od nepríjemných zákrokov v nemocničnom múre alebo pomôcť pri rehabilitácii po ťažkej chorobe alebo strate končatín.

Zábava od 18 rokov

Samozrejme to nebolo bez porno priemyslu. Ako simulátor animácie používa VR. Slávna služba PornHub má samostatný stĺpec - virtuálna realita. Táto oblasť bude môcť pomocou VR zarobiť pekné peniaze.

Čo môžeme očakávať v blízkej budúcnosti?

Aj keď vývoj systému VR trvá už dlhé desaťročia, ešte len začína naberať na obrátkach. Čaká nás rad noviniek v oblasti virtuálnej reality, veľa nového a nových nápadov. Existuje nádej, že s rozvojom tohto výklenku cena zariadenia klesne a stane sa dostupným pre viac ľudí. Ale zároveň je veľmi cool, že sme generácia, ktorá má možnosť pozorovať vývoj tak neobvyklého a fantastického sveta VR.