FacebookMySpace TwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It

Ľudia, ktorí často nazývajú virtuálnu realitu, majú v hlave vizualizáciu, na ktorej tínedžeri hrajú videohry pomocou rôznych zariadení a adaptácií. Ale v skutočnosti je táto technológia oveľa hlbšia a vážnejšia, môže byť užitočná v rôznych oblastiach a dokonca zachrániť ľudské životy. Záchranné zložky už nejaký čas praktizujú tieto technológie pri príprave na situácie, ktoré reálne ohrozujú život. 

Virtuálna realita premieta rôzne nehody, mimoriadne udalosti, útoky a ďalšie. Záchranári sa teda môžu úplne ponoriť do procesu a praxe, zdokonaľovať svoje schopnosti a zručnosť. 

Jedna z najlepších korporácií, The Astronauts Guild, tvrdí, že v procese tréningu pomocou technológií zmiešanej reality získa špecialista realistickejší obraz akcií ako počas štandardného tréningu. Špecialista absolvuje viac emocionálneho tréningu bez toho, aby ohrozil svoje zdravie. Technológie virtuálnej reality môžu tiež chrániť záchranárov pred psychickou traumou. 

Ak špecialista nesplní svoje prvé pracovné zaradenie v reálnom živote a bude to mať katastrofálne následky alebo smrť občanov, môže mať odmietnutie a neochotu pracovať viac v tomto sektore. Ak ale počas misie vo virtuálnom svete zlyhá, môže to zmierniť následky. Zoči-voči neúspechu bude študent po odstránení celého VR headsetu schopný premýšľať o svojich chybách a vyvodiť závery. Bude už pripravený na všetky druhy akčných scenárov. 

Odborníci v oblasti moderných technológií sú presvedčení, že skoro všetci budúci lekári, hasiči a policajti budú čoskoro schopní využívať výhody zmiešanej reality počas tréningových fáz. Pre vývojárov je teraz najdôležitejšou otázkou vytvorenie systému, ktorý je použiteľný takmer za každých podmienok. 

Najvýraznejšie príklady využitia rozšírenej a virtuálnej reality pri poskytovaní neodkladnej starostlivosti. 

1. Mimoriadne okolnosti počas leteckej dopravy 

Samozrejme, letecké spoločnosti, rovnako ako iné sféry podieľajúce sa na preprave občanov, potrebujú ochranu. Počas letu nie je nikto v bezpečí pred teroristami, banditmi a katastrofami. Z tohto dôvodu musí byť bezpečnostná služba letísk a stewardi vyškolení na riešenie týchto situácií. V tom im môže pomôcť technológia VR. 

Vďaka rozvoju EON Reality je možné vytvoriť realistický obraz o mimoriadnych udalostiach. Vývojári ponúkajú zamestnancom letiska precvičovanie na vytvorenom digitálnom modeli areálu. Po absolvovaní testov na simulátore a úplnom ponorení sa do VR, v ktorej sa vysiela katastrofická situácia, budú môcť zamestnanci analyzovať celú situáciu a ich konanie. Toto výrazne zlepší efektívnosť vášho tréningu. 

2. Výcvik metód boja proti terorizmu

Je veľmi ťažké predstaviť si zdržanlivú reakciu na teroristický čin, pretože v takom stresujúcom stave je okamžite zabudnutá celá teória prevencie a odolávania útočníkom. Ale vďaka vývoju popredných európskych spoločností v oblasti virtuálnej reality bolo možné praktizovať činnosti a správanie počas teroristických útokov a predchádzať im. To môže významne zlepšiť proces výcviku vojenského personálu, príslušníkov orgánov presadzovania práva a záchranárov. 

Vyvinutý systém AUGGMED už bol testovaný v gréckom prístave. Slúžilo na hlásenie správania personálu v reakcii na hrozby a branie rukojemníkov teroristami na lodi na otvorenom mori. V tomto procese boli použité AR aj VR. Vo výsledku sa od účastníkov čakalo, že bez obetí a paniky vyhodnotia prebiehajúce udalosti, ich reakcie a možné spôsoby riešenia problému. 

3. Zlepšenie postupov pri zvládaní katastrof 

Pre úspešnú záchrannú akciu je potrebné poznať vopred všetky nebezpečenstvá. Je potrebné zvážiť všetky možné možnosti priebehu udalostí v prípade núdze. Napríklad povodeň môže prerušiť všetky dopravné spojenia, čo následne znemožňuje poskytnúť prvú pomoc pomocou konvenčnej sanitky.

 Systémy AR synchronizujú skutočné s digitálnym. Osoba sa bude môcť vrhnúť do núdzového režimu online a precítiť všetky okamihy na maximum. Všetky informácie sú dosť podrobné, môžete vidieť presné podrobnosti až po názvy ulíc a kultúrnych pamiatok. 

4. Preprava záchranárov a špecialistov 

Polícia obvykle prichádza do zariadenia ako prvá zo všetkých ostatných služieb. Ani dobre vyškolení detektívi, ktorí prešli prísnym výcvikom, nemôžu vždy problém adekvátne vyriešiť; chýba im prax a skúsenosti. 

Holandsko začalo implementovať AR, keď pripravovalo policajtov na prácu v zložitých situáciách. Môžu si na diaľku pozrieť miesto udalosti a pomôcť svojim kolegom problém vyriešiť. Okrem toho bolo možné zaznamenať teroristický čin s následným postúpením súdu na demonštráciu. 

5. Viditeľnosť cez dym 

Vývojárovi sa podarilo vytvoriť zariadenie so zabudovanou kamerou schopnou rozpoznávať objekty prostredníctvom dymu. Súčasťou náhlavnej súpravy je šošovka C-Thru, ktorá sa pripája k prilbe a reprodukuje vlastnosti predmetov. 

Tento systém virtuálnej reality môže pomôcť v prípade požiaru, keď sa dym šíri po celom dome. Vďaka špeciálnej kamere sa dáta prenášajú na displej a špeciálne senzory môžu ukazovať úroveň toxicity. Takýto systém pomôže hasičom vykonávať svoju prácu niekoľkonásobne rýchlejšie a produktívnejšie. Vďaka extra realite je práca oveľa bezpečnejšia. 

6. Kontrola zdravia 

Veľké technologické korporácie vyvinuli jedinečné digitálne monitory, ktoré sú schopné rozpoznať pohyb. To zjednoduší prácu lekárov v extrémnych situáciách, pretože systém umožňuje diagnostikovať ochorenie na diaľku. Lekár teraz nemusí byť v blízkosti pacienta, aby ho uzdravil, stačí sa pozrieť na dotykový monitor. 

Špeciálny projekčný displej dokáže monitorovať pacienta a jeho stav. Všetko, čo je potrebné, je pripojiť k zariadeniam, ktoré kontrolujú ukazovatele stavu ľudského zdravia. V kritických situáciách sa môže k systému pripojiť druhý lekár, ktorý poskytne pomoc a radu. 

7. Rozpoznávanie zločincov na ulici

V Číne začali testovať AR okuliare, ktoré sú schopné rozpoznávať tváre, čím našli potrebnú osobnosť v dave. Tento vývoj je najužitočnejší pre policajtov, ktorí sa podieľajú na chytaní zločincov. 

Modul gadget dokáže skenovať identitu osoby, nájsť jej odtlačky prstov v databáze a identifikačné karty. Po zhromaždení potrebných informácií budú odovzdané príslušnému ústrediu. Nie je celkom jasné, či spravodajské služby iných krajín budú môcť tento systém využívať, pretože porušuje ľudské práva. 

Popredné svetové spoločnosti každý rok demonštrujú svoj inovatívny technický rozvoj v oblasti virtuálnej reality. V rámci operácie Convergence Response bolo predstavených veľa nových systémov, vrátane laboratória 5G First Responder Lab, ktoré bolo vyvinuté na pomoc začínajúcim vývojárom.