FacebookMySpace TwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It

Falošné správy a falošné výroky vždy slúžili ako ďalšia zbraň hromadného ničenia v čase vojny. Je to ďalší politický manéver, ktorý vďaka moderným technológiám a systémom rastie neuveriteľnou rýchlosťou. V súčasnosti sa totiž prenos informácií stal ešte dostupnejším a rýchlejším. V priebehu niekoľkých sekúnd môžete zdieľať akúkoľvek správu do ktoréhokoľvek kúta sveta, kde je komunikačné spojenie, a nezáleží na tom, či sú tieto informácie dôveryhodné. Nové informačné prúdy obklopujú ľudí na každom rohu. A tu prichádza výzva eliminovať a kontrolovať tok informácií vďaka inovatívnemu vývoju. Je to možné?

Existuje len zlomok pravdepodobnosti, že vytvorenie inovatívnych technológií pomôže tento problém vyriešiť.

Mnohé organizácie sa zaoberajú vývojom špeciálnych analytických databáz a vytváraním nového, živého jazyka strojového učenia na odhaľovanie, analýzu a elimináciu zlých správ. Zmyslom celej práce je znížiť pravdepodobnosť, že sa na monitoroch ľudí objavia neoverené spravodajské bloky. Prebieha štúdia všetkých informácií a ich distribúcie zo 100 percent spoľahlivých a nepotvrdených.

Efekt opätovného zobrazenia

Podľa tejto logiky je človek náchylnejší uveriť informáciám, ktoré sa mu často objavujú pred očami a viac ako raz prebliknú v informačnom kanáli. Inovatívne technológie sa preto snažia nájsť a identifikovať nesprávne správy, aby zabránili ich ďalšej propagácii. Práve to môže pomôcť prekonať nesprávne vnímanie sociálnych sietí. Stále však nemožno s istotou povedať, že inovatívne technológie a umelá inteligencia dokážu používateľa ochrániť pred klamstvom na sieti. Dôvodom je nepresnosť posúdenia obsahu samotného textu. Technológie sa predsa môžu učiť správy len na základe praktických vlastností.

 Je pravdepodobné, že pri správnej príprave systému, nastavení a systematizácii údajov bude možné rozlíšiť skutočné správy od výmyslov. V skutočnosti však v súčasnosti AI nedokáže adekvátne posúdiť všetky jemnosti informácií, nedokáže správne vnímať politické, psychologické a iné aspekty. Inovatívne technológie toto všetko nedokážu vnímať kvôli nedostatočnému rozvoju spôsobu spracovania jazyka.

Navyše nepravdivý text môže byť nakreslený z takého uhla, že systém v ňom nebude schopný rozpoznať lož.