FacebookMySpace TwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It

Šanghajská okresná prokuratúra Pudong začala testovať systém umelej inteligencie na formulovanie trestných činov, ktorý v obmedzených aspektoch nahrádza ľudské náprotivky a nie je oprávnený formulovať formálne právne konania, ale napriek tomu dosahuje 97 % presnosť - svetový rekord! Elektronický prokurátor je nová umelá inteligencia pre justičný systém, ktorá sa môže používať na analýzu dôkazov a identifikáciu vzorcov trestnej činnosti. Funguje veľmi presne, pomáha zoraďovať trestné činy podľa závažnosti, aby sa určilo, nakoľko sú zločinci nebezpeční, aby im ich priestupky neunikli; stále je to však umelá inteligencia bez plných schopností samostatne analyzovať všetky údaje - ktoré musia najprv prejsť prekladom do niečoho strojovo zrozumiteľného, aby sa z uvedených informácií mohli potenciálne vyvodiť akékoľvek závery.

Nová umelá inteligencia dokáže identifikovať osem najčastejších trestných činov v danej oblasti, napríklad krádeže a podvody s kreditnými kartami. Bola vyškolená na vyhľadávanie informácií o týchto činoch tak, že identifikovala slová, ktoré s nimi súvisia, prostredníctvom svojich schopností rozpoznávania reči - ľudia toho nie sú schopní, pretože nedokážeme pochopiť, čo to znamená, keď z nich vychádzajú len zvuky (slová). Systém bol naprogramovaný na údaje, ktoré siahajú od policajných konfrontácií alebo bezohľadnej jazdy až po politický disent; zostala však nezodpovedaná jedna otázka: kto bude niesť zodpovednosť, ak sa niečo pokazí? Kým nebude jasno, nikto nebude dôverovať umelej inteligencii, aby formálne formulovala obvinenia, ale nikto jej nebráni v získavaní užitočných skúseností.

Prvou krajinou, ktorá vytvorila prokurátora s AI, bola Čína, ale možno nebude trvať dlho, kým to vyskúšajú aj iné krajiny! Súťaž medzi národmi, ktoré sa predháňajú v tom, ktorý z nich dokáže vybudovať svoj právny systém pomocou AI alebo MLS, bude len narastať.

 Technológie umožnili bojovať proti zločinu pomocou algoritmu, a nie nekonečných súdnych zasadnutí.